Wycieraczki samochodowe – zakup i wymiana

Wycieraczki to bardzo ważny element w samochodzie, ponieważ to od nich zależy dobra widoczność w trudnych warunkach pogodowych. Szczególnie warto przyjrzeć się im jesienią i wiosną, ale warto kontrolować ich stan przez cały rok. Producenci uważają, że wycieraczki samochodowe najlepiej działają przez pół roku, a później ich skuteczność maleje.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wycieraczek?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów wycieraczek, a w związku z tym możemy mieć problem z ich wyborem. Oferty producentów są przeróżne, a jeśli chcemy sami dokonać zakupu, musimy poświęcić chwilę aby zrobić małe rozeznanie. Najczęściej wycieraczki różnią się od siebie typem mocowań, długością piór a także materiałem z którego są wykonane. Ten ostatni element jest bardzo istotny, a najlepiej wybrać takie, które są zrobione np. z grafitu, ponieważ wpływa on na trwałość, a także cichą pracę. Zanim wybierzemy wycieraczki, musimy zwrócić uwagę na rozmiar. Musimy sprawdzić jakiej wielkości wycieraczki posiadamy, a także jaki jest rodzaj uchwytu mocującego. Pamiętajmy, że nowe wycieraczki powinny idealnie przylegać go szyby.

Na jakie wycieraczki się zdecydować?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wycieraczek. Możemy wybrać klasyczne przegubowe, albo płaskie bezszkieletowe. Te pierwsze posiadają oddzielny, metalowy stelaż i przymocowaną do niego gumę roboczą. Z kolei w tych drugich stelaż wycieraczki jest połączony z gumową częścią. Jeśli zdecydujemy się na zakup płaskiej wycieraczki, to musimy upewnić się, czy sprężyna ramienia odpowiednio dociska pióro do szyby. W innym przypadku, brud z szyby nie będzie skutecznie usuwany. W końcu pojawi się pytanie, na które z wycieraczek mamy się zdecydować. Na pewno różnicą będzie cena. Wycieraczki klasyczne kosztują około 50 zł za komplet, a bezstelażowe w komplecie to koszt 80 zł i więcej. Zdecydowanie więcej zalet mają wycieraczki bezstelażowe – nie rdzewieją, a także podczas mrozów łatwiej je oderwać. Największą różnicą jednak jest cena i to nią większość z nas się będzie kierować.

Kiedy wymienić wycieraczki?

Nie ma reguły jak często należy wymieniać wycieraczki. Przyjęło się, że najlepiej pracują one przez 6 miesięcy, ale czasem nawet jest to rok. Ich wymiana najczęściej będzie uzależniona od tego jaki mamy rodzaj wycieraczek, a także jaka jest jakość gumy. Na czas wymiany wycieraczek wpłynie na pewno intensywność eksploatacji pojazdu, a także… cena. Można zauważyć, że tańsze produkty będą nam służyć zdecydowanie krócej niż te nieco droższe.