Usterki manualnych skrzyń biegów

Awarie manualnych skrzyń biegów zdarzają się coraz częściej i mimo że ręczna opcja jest bardzo bezpieczna, to zawsze może się coś zepsuć. Bardzo często jest też tak, że jest to wpadka konstrukcyjna, która później wychodzi w trakcie eksploatowania pojazdu.

Awaria skrzyni biegów

Najczęstszym objawem uszkodzenia skrzyni jest buczenie, które pojawia się bardzo często na wolnych obrotach. Zazwyczaj oznacza to zużycie łożyska lub też uszkodzenie kół zębatych. Przyczyną wypadania biegów najczęściej jest wytarcie kół zębatych, które może być spowodowane choćby złym smarowaniem.

Jak uniknąć usterek w skrzyni biegów?

  • Pilnuj stanu oleju w skrzyni biegów, ponieważ niewłaściwe smarowanie skrzyni może zniszczyć koła zębate.

  • Nie zmieniaj biegów bez sprzęgła i pamiętaj aby zawsze wciskać je do końca.

  • Unikaj niskich obrotów silnika, ponieważ to najszybszy sposób na zużycie skrzyni.

Wymieniać czy naprawiać?

Najczęściej do różnych części samochodowych możemy znaleźć tańsze zamienniki. Niestety jeśli chodzi o skrzynie biegów, najlepiej użyć tych oryginalnych. Bardzo wysokie ceny nowych skrzyni biegów odstraszają kierowców, jednak jest to najlepsza opcja. Używane skrzynie biegów najprawdopodobniej zepsują się w taki sam sposób jak poprzednia. Sporą trudnością jest także dobór właściwej skrzynie, ponieważ mogą one różnić się od siebie detalami. Niewłaściwa skrzynia biegów może różnić się od charakterystyki silnika i nie będzie z nim dobrze współpracować. Mimo, że naprawa oryginalnej przekładni jest droga, najczęściej jest to najlepsze rozwiązanie.