Przygotowanie samochodu na sezon jesienno – zimowy

W sezonie jesienno – zimowym warunki na drogach ulegają znacznemu pogorszeniu dlatego niezwykle istotne jest aby odpowiednio przygotować samochód i mieć poczucie pewności, że nie zawiedzie on w trudnych warunkach pogodowych.

Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki są ważnym elementem, który zapewnia dobrą widoczność na drodze, powinny mieć one dobre i niestarte gumy, aby dobrze zbierały wodę podczas częstych jesienią deszczy, a zimą opadów śniegu. Wycieraczki dobrej jakości można znaleźć tutaj – wycieraczki samochodowe.

Opony zimowe

Ważnym elementem samochodu, który okazuje się istotny podczas jazdy zimą są opony. Opony letnie znacznie różnią się od zimowych zarówno bieżnikiem jak i mieszanką z jakiej są wykonane. Po pierwsze opony zimowe wykonane są z miękkiej (w porównaniu z letnimi) gumy, która nawet przy niskich temperaturach zachowuje znaczną elastyczność, jednak gdy robi się cieplej szybko się niszczy i sprawia, że samochód gorzej trzyma się podłoża. Elastyczność gumy poprawia przyczepność samochodu nawet w bardzo niskich temperaturach. Drugim istotnym elementem opon zimowych jest ich bieżnik, który w oponach zimowych składa się z szerokich rowków centralnych, które umożliwiają odprowadzanie wody i błoga pośniegowego, mają też dużo więcej nacięć i lamelek, które mają poprawiać przyczepność samochodu na śniegu.

Płyn w chłodnicy

Zanim przyjdzie zima dobrze jest także sprawdzić w jakiej temperaturze płyn w układzie chłodzenia samochodu może zamarzać, jeśli zmienia on stan skupienia już w niezbyt niskich temperaturach może prowadzić do pęknięcia głowicy i zniszczenia silnika. Jeśli płyn ma wysoką krzepliwość należy go wymienić, lub dolać więcej koncentratu, w przeciwnym razie ryzykujemy uszkodzeniem silnika, kosztownymi naprawami, a co najgorsze bezpieczeństwem swoim i osób, które będziemy samochodem przewozić.

Stan techniczny to nie wszystko…

Jeśli samochód jest sprawny technicznie i przygotowany do zimy to już połowa sukcesu, jednak absolutne bezpieczeństwo na drodze zapewnia nie tylko sprawny samochód, ale także umiejętności kierowcy i ostrożna jazda. Należy zatem pamiętać nie tylko o technicznych aspektach maszyny, ale także jeżdżąc zachowywać dużą ostrożność, zdjąć nogę z gazu i być przygotowanym na każde zaskakujące wydarzenie, do jakiego może dojść w zimie, warto zatem również przećwiczyć wyprowadzanie pojazdu z poślizgu oraz sytuacje awaryjnego hamowania. Zima to trudny okres dla kierowcy, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować.