Parking strzeżony i niestrzeżony

 

Codziennie wiele osób korzysta z usług i zostawia swoje samochody na parkingach. Najczęściej przy bramie wjazdowej powinna być tabliczka z informacją odnośnie tego czy parking jest strzeżony, płatny czy niestrzeżony. Niestety, nieraz klienci w ogóle nie mają informacji o tym z jakiego parkingu korzystają. Okazuje się, że o jego charakterze często informuje umowa, którą zawieramy z właścicielem parkingu.

Cechy charakterystyczne parkingu

Każdy parking, który nie posiada tablicy, może być traktowany jako strzeżony. Wystarczy, że na jego terenie są urządzenia, które pozwalają wyrobić sobie przez kierowce przekonanie, że zostawi swój samochód w bezpiecznym miejscu. Najczęściej takie miejsce charakteryzuje się ogrodzeniem parkingu ze wszystkich stron, bramą ze szlabanem, kolczatkami na jezdni, które są usuwane przy wypuszczaniu auta z parkingu, innymi zabezpieczeniami zarówno mechanicznymi jak i elektronicznymi. Takie miejsca dodatkowo są wyposażone w budkę strażniczą, a taki strażnik legitymuje osoby wyprowadzające auto. Oprócz tego, w widocznym miejscu powinien wisieć regulamin parkingu, a kierowca powinien otrzymać numerek przypisany do miejsca postojowego.

Parking strzeżony

Parking strzeżony, jak jego nazwa wskazuje, powinien strzec naszego samochodu. Właściciel parkingu ponosi odpowiedzialność nie tylko za kradzież pojazdu, ale także za włamanie do samochodu czy kradzież jego wyposażenia. Również jeśli zginęła Ci antena, lusterka czy tablica rejestracyjna, możesz domagać się odszkodowania. Niestety, jeśli z samochodu zostały skradzione ubrania, narzędzia, albo jakiekolwiek inne przedmioty, które nie wchodzą w skład standardowego wyposażenia samochodu, to nie odpowiada za to właściciel parkingu. Jeśli jednak wybierasz się w podróż, to nie musisz się obawiać, ponieważ ten parking –  parking przy lotnisku Pyrzowice jest strzeżony, więc nie musisz bać się o swój samochód.

Parking płatny, ale niestrzeżony

Bardzo często kierowcy zapominają o tym, że nie każdy płatny parking jest strzeżony. Mimo iż parking jest ogrodzony, to może się okazać, że nie będzie strzeżony. Najczęściej dzieje się tak w przypadku parkingów, które są prowadzone przy różnych targowiskach, gdzie można zostawić samochód na kilka godzin. W tym przypadku, zapłata za parkowanie, jest równa zapłacie za samo miejsce parkingowe i niestety nie mamy potwierdzenia, że nasz pojazd będzie bezpiecznie przechowywany.

Strefa płatnego parkowania

Każdy kto choć raz był w większym mieście może zauważyć, że osoby parkingowe zbierają opłaty za parkowanie w centrum miasta. Według prawa, wiąże się to z tym, że takie miejsce parkingowe musi być w należytym stanie. W związku z tym takie osoby muszą pamiętać zimą o odśnieżaniu chodników, jesienią o zgrabianiu liści, a wiosną i latem o zamiataniu piasku i kurzu. Okazuje się, że jeśli kierowca auta podczas zjazdu z chodnika uszkodził podwozie. Jeśli na chodniku płyty są nierówno położone, to może domagać się rekompensaty od osoby parkingowej lub firmy, która pobiera opłaty.