Oleje silnikowe – jaki wybrać?

Olej silnikowy to czynnik smarujący dla naszego samochodu. Przy zakupie nowego samochodu, nie mamy problemu z tym jaki olej wybrać, ponieważ wszystko mamy opisane w książce serwisowej. Problem pojawia jeśli kupujemy samochód używany, a zapomnieliśmy zapytać się sprzedającego, jaki olej był wlewany.

Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy?

Najprostszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarce jaki mamy rodzaj pojazdu oraz typ silnika. Na tej podstawie możemy otrzymać informację odnośnie wszystkich płynów eksploatacyjnych naszego auta. W przypadku starszych aut, możemy pokusić się, aby dobrać olej do warunków pracy samochodu. Jeśli nie wiesz, jaki olej był używany przez poprzedniego właściciela w Twoim nowym samochodzie, możesz także wybrać się do mechanika, które oceni stan silnika. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, to najlepiej zdecydować się na olej syntetyczny lub półsyntetyczny.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany oleju silnikowego?

Na pewno przy wyborze oleju powinniśmy się kierować stanem silnika naszego samochodu oraz jego przebiegiem. Obecnie, oleje silnikowe należy klasyfikować pod względem gęstości – od olei syntetycznych, które są najrzadsze, to olei mineralnych, które są najgęstsze. Jeśli olej się sprawdza, to najlepiej będzie jeśli będziemy trzymać się jednego rodzaju oleju silnikowego, a także jednego producenta. Pamiętajmy, że jeśli mamy samochód z dużym przebiegiem, to zaleca się stosowanie specjalnych olejów, które będą uszczelniać silnik.

Olej, a rodzaje silnika

Wybór oleju musimy dostosować do posiadanego silnika. Specjalnego smarowania wymagają silniki, które są zasilane gazem LPG, ponieważ panują tam wyższe temperatury. Bardzo ważne przy doborze jest zwrócenie uwagi na to, czy olej jest tłusty i odporny na wysokie temperatury. Zupełnie inne wymagania ma diesel, ponieważ podczas pracy wytwarzają się w nim dodatkowe zanieczyszczenia takie jak np. sadza. W związku z tym poleca się oleje gęstsze. Specjalnego traktowania wymagają także silniki pompo-wtryskiwacze, do których należy stosować oleje o specyfikacji 505-01. W przypadku doboru olei zalecamy, aby nie oszczędzać, ponieważ bardzo często jest tak, że im wyższa cena tym wyższa jakość.