Objawy awarii silnika samochodu

Awaria silnika samochodowego jest bardzo prosta dla rozpoznania jeśli jest się mechanikiem. Niestety, nie każdy kierowca ma taką wiedzę i wie, że coś złego dzieje się z samochodem. Jest jednak zbiór typowych objawów, które można rozpoznać i zapowiedz usterce.

Plamy oleju pod autem

To najprostsza to sprawdzenia rzecz, wtedy możemy zauważyć, że z samochodem dzieje się coś złego. W tym przypadku jednak ciężko zlokalizować miejsce, skąd wycieka olej. Najlepiej będzie jeśli dokładnie umyjemy silnik – wtedy będziemy mogli z łatwością odnaleźć miejsce wycieku oleju. Najczęściej przyczyną nieszczelności są zużyte uszczelki.

Pobieranie dużej ilości oleju przez silnik

Jeśli zauważamy, że w bagnecie jest coraz niższy stan oleju, a dodatkowo możemy zauważyć dymienie z rury wydechowej czy świecącą się kontrolkę, która świadczy o poziomie oleju, to możemy przypuszczać, że z naszym silnikiem dzieje się coś złego. Najczęściej będzie to świadczyć od usterce uszczelniaczy zaworowych czy turbosprężarki.

Dymienie z rury wydechowej

Jeśli z rury wydechowej zaobserwujemy niebieski dym, a dodatkowo będzie towarzyszyć temu szybki ubytek oleju, to możemy przypuszczać, że pierścienie tłokowe są nieszczelne. Oprócz tego przyczyną mogą być uszczelniacze zaworowe oraz uszkodzona uszczelka pod głowicą. Z czasem zacznie nam także towarzyszyć spadek mocy silnika.

Stukanie dochodzące z silnika

Niektóre odgłosy w samochodzie są całkiem normalne, tak jak przy każdym urządzeniu. Bardzo często podczas rozpoczęcia pracy silnik stuka. Jeśli jednak taki hałas utrzymuje się przez dłuższą chwilę, może to świadczyć o problemach z rozrządem.