Jak wybrać olej do skrzyni biegów?

Bardzo często mówi się, że skrzynia biegów może ulec awarii przez wymianę oleju, ale tylko jeśli taka wymiana zostanie przeprowadzona w zły sposób. Przyczyną tego może być niewystarczająca ilość oleju czy nieprawidłowo dobrany olej.

Co jest przyczyną awarii w skrzyni biegów?

Bardzo często kierowcy nie mają pojęcia o tym jaki olej wlewać do skrzyni biegów swojego samochodu. Utarło się myślenie i obawa, że zalanie skrzyni innym olejem niż był do tej pory używany, może zniszczyć tą część. Nie musimy przywiązywać do tego dużej wagi, a najważniejsze jest to aby posiadał właściwe rekomendacje dla konkretnego rodzaju przekładni. Jeśli będziemy wymieniać olej w skrzyni, na pewno dojdzie do wypłukania resztek oleju. Czasem bardzo ciężko jest dostrzec jaki problem jest ze skrzynią biegów, ponieważ podczas jej eksploatacji wytwarzają się opałki, które wyciszają ewentualne stukanie i inne oznaki awarii. Pamiętajmy, że w każdym samochodzie zalecana jest wymiana oleju mniej więcej co 2-3 lata.

Jaki olej wybrać do skrzyni biegów?

Jedną z wiodących firm, która zajmuje się produkcją olejów, jest Fuchs. Ich produkty osiągnęły sukces dzięki ich niezawodności. Dzięki swojemu doświadczeniu mogą pochwalić się szeroką gamą olejów do skrzyń biegów.

Czy w skrzyniach manualnych i automatycznych należy wymieniać olej?

Może się to wydawać bardzo banalnym pytanie, ale warto poruszyć ten temat. Oczywiście, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Pomimo, że manualna skrzynia biegów jest bardziej odporna na jakiekolwiek zaniedbania niż automatyczna, to w obu należy wymieniać olej. Pozwoli to na maksymalne wydłużenie jej żywotności. W przypadku skrzyni manualnej, jeśli dopuścimy do zaniedbania, możemy ucierpieć na tym finansowo, ponieważ ich naprawa jest bardzo kosztowna

Jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów?

Jeśli posiadamy samochód z manualną skrzynią biegów, to sprawdzanie poziomu oleju jest kłopotliwe, a w związku z tym, najlepiej zrobić to podczas wymiany oleju. Jego odpowiedni poziom jest wtedy, gdy sięga wlewu. W przypadku automatycznej skrzyni biegów, wystarczy sprawdzić wszystko za pomocą bagnety, który znajduje się na skrzyni biegów.