Diesel czy benzyna?

Kupując samochód, choć oczywiście nie tylko, bo także inne urządzenia silnikowe dostępne na rynku, przede wszystkim odnieść się trzeba do rodzaju zainstalowanych w nich silników. Skupić się oczywiście trzeba przy tym na silnikach benzynowych oraz dieslach. Skoro tak zastanówmy się, które rozwiązanie będzie lepsze.

Rożnicę

W pierwszej kolejności odnieśmy się do różnic, jakie występują pomiędzy obydwoma silnikami, bo takich tutaj rzecz jasna nie brakuje. Stosowanie innego paliwa, a także szczegół konstrukcyjny przyczyniły się do powstania zupełnie innej charakterystyki obu jednostek napędowych.

Zacznijmy od tego, że na początku silniki Diesla służyły do napędzania statków, elektrowni, maszyn przemysłowych czy pojazdów rolniczych. Cechowały się one wysoką niezawodnością, ale zużywały także większą ilość paliwa. Co istotne mogły pracować w dość trudnych warunkach, w których to silniki benzynowe najprawdopodobniej by sobie nie poradziły. Mimo wszystko takie silniki nawet w samochodach zaczęto już stosować w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Na swój rozwój musiały one jednak jeszcze poczekać. Całkiem sporo, bo około trzech dekad.

Monopolistą w tym czasie były natomiast silniki benzynowe. Były to konstrukcje sprawdzone, które nie wymuszały montażu drogiego osprzętu, jak miało to miejsce w Dieslach. Ponadto silniki takie cechowały się stosunkowo niewielką masą własną oraz wysoką kulturą pracy.

Na co postawić?

Oba typy silników mają rzecz jasna swoje wady i zalety. Silniki Diesla najlepiej czują się podczas eksploatacji na dłuższych trasach. Wszystko dlatego, że dłużej się one nagrzewają, a właśnie po nagrzaniu gwarantują mniejsze spalanie. Dodatkowo warto zwrócić tutaj uwagę na ich filtr cząstek stałych. Ten o wiele lepiej odnajduje się podczas jazdy na trasie, a nie przy pokonywaniu krótkich odległości miejskich. Dlatego też Diesle zalecane są kierowcom, którzy rocznie pokonują co najmniej 20, a nawet 30 tys. km lub więcej.

Inaczej prezentują się tutaj natomiast silniki benzynowe, które są wręcz stworzone do jazdy w mieście. Szybko osiągają one bowiem swoją temperaturę, a żadnego problemu nie stanowi dla nich częste wyłączanie czy też włączanie oraz pokonywanie krótkich odległości. Wprawdzie spalają one więcej niż Diesle, ale jednak są tańsze, co może zrekompensować straty z tytułu nadmiernego spalania.

Wiele ciekawych informacji o silnikach spalinowych znajdziecie Państwo na stronie lifanpower.pl, która należy do firmy Lifan. Odpowiada ona za dystrybucję takich silników na polskim rynku. Warto mieć na uwadze, że firma, której siedziba znajduje się w mieście Chongqing, założona została w roku 1992, a więc w dystrybucji takich silników ma ogromne doświadczenie. Oczywiście znajdziemy tu silniki przeznaczone nie tylko do samochodów, w tym samochodów osobowych czy ciężarowych, ale też kosiarek, motopomp i innych tym podobnych urządzeń. Jak każdy może przekonać się osobiście, wybór jest naprawdę dość spory. Nie trudno znaleźć więc tu silnik dla siebie optymalny.